شرح خبر

قشم قطب مهم تکثیر لارو میگو درکشور تولید حدود 200 میلیون قطعه بچه میگو در قشم

مدیرعامل شرکت تکثیر لارو بهجت میگو قشم گفت: تکثیر حدود 200 میلیون قطعه بچه میگو توسط دو مرکز در قشم، این جزیره را به قطب مهم تکثیر لارو میگو در کشور تبدیل کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، علی اکبر پورایران در بازدید حمید رضا مومنی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از روند تکثیر این آبزیان، افزود: تاکید دولت تدبیر و امید بر حمایت از تولیدکنندگان و روند حمایتی سازمان منطقه آزاد قشم باعث شد تا این مرکز بعد از هشت سال تعطیلی دوباره فعالیت خود را با هدف تکثیر 100 میلیون لارو میگو، آغاز کند.

وی ادامه داد: ارائه تسهیلات ارزان قیمت به فعالان اقتصادی از جمله در مناطق آزاد به ویژه منطقه آزاد قشم که از ظرفیت های فراوان در حوزه های مختلف صنعتی برخوردار است، می تواند قشم را به یک قطب مهم اقتصادی کشور تبدیل کند.

وی حمایت ادارت و نهادهای مرتبط با تولید محصولات صادرات محور را برای موفقیت فعالیت های اقتصادی بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: با حمایت سازمان منطقه آزاد و اداره شیلات قشم فعالیت دوباره خود را با 20 نیروی متخصص از جمله سه کارشناس تایلندی با هدف تکثیر و تولید بچه میگو در این جزیره آغاز کرده ام.

به گفته مدیرعامل شرکت تکثیر لارو بهجت میگو قشم، تکثیر بیشتر بچه میگو به میزان تقاضای خرید بستگی دارد و در صورت تقاضا، امکان تکثیر 150 میلییون لارو میگو در این مجموعه امکانپذیر است.

بنا به این گزارش، مرکز تکثیر لارو بهجت میگو قشم از سال 1375 فعالیت خود را در ساحل زیبای شهر سوزا آغاز کرد و پس از 10 سال کار، به دلیل نبود تقاضا و عدم حمایت دولت تعطیل شد و پس از گذشت هشت سال باردیگر فعالیت خود را با حمایت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با فرایند تکثیر 100 میلیون لارو میگو آغاز کرده است.

تکثیر میگو در این مجموعه از فروردین 95 آغاز شد و با طی کردن چرخه تکثیر و تبدیل 100 میلیون لارو به بچه میگو، فعالیت امسال این مرکز تا دو هفته دیگر به پایان می رسد و محصولات آن به مزارع پرورش میگو در جزیره قشم و چند شهر دیگر در کشور منتقل می شود.

جزیره قشم در جنوب ایران با قرار گرفتن در میان آب های نیلگون خلیج فارس از فرصت طلایی در زمینه تولید محصولات شیلاتی از جمله تکثیر و تولید بچه میگو و ماهی در قفس برخوردار است.