شرح خبر

ساماندهی فعالیت مشاوران املاك و نمایشگاه داران اتومبیل اعطای کد رهگیری به تمام واحدهاي صنفي مشاورين املاك مجاز در قشم

مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم از اعطای کد رهگیری به مشاوران املاك و نمایشگاه داران اتومبیل مجاز قشم با هدف ساماندهی این مشاغل، خبر داد.

به گزارش مدیریت بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم، حسین اشرفی با بیان این مطلب، افزود: شفاف سازی فعالیت های مشاورین املاک، جلوگیری از فعالیت واحدهای صنعتی فاقد مجوز، احیای شأن واقعی مشاورین املاک، بخشی از اهداف این طرح است.

وی با اعلام اینکه در مرحله اول اجرای این طرح، واحدهای نمونه این مشاغل به کد رهگیری مجهز می شوند، ادامه داد: این واگذاری با نظر مدیر بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد به عنوان رئیس و مسئول واحد کسب و پیشه و همچنین شهرداری قشم به عنوان دبیر این کمیته و دیگر اعضا انجام  می شود.

مدیر بازرگانی و اصناف منطقه آزاد قشم، گفت: در آینده نزدیک معاملاتی که بدون کدرهگیری در مشاورین املاک انجام شود به هیچ عنوان در مراجع مربوطه ثبت نخواهد شد و همه دفاتر مشاوران املاک قشم باید برای دریافت کد رهگیری به مراجع قانونی در قشم مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه در طرح ساماندهی مشاورین املاک تمام فعالیت های انجام شده این واحدها از طریق رایانه و اتصال به شبکه اینترنتی ویژه در سامانه یا سایت اینترنتی به ثبت می رسد، از مردم ساکن منطقه آزاد قشم درخواست کرد از معاملات در دفاتر فاقد کد رهگیری خودداری کنند.

اشرفی در ادامه از فراهم شدن‎ امکان استعلام و ثبت شناسنامه کسبه، امکان ردیابی تمام قراردادها با همان کد رهگیری، امکان ثبت و استعلام مشخصات املاک مورد نظر در مشاورین املاک با کد پستی و شماره پلاک و... به عنوان بخشی از ویژگی های اجرای طرح ساماندهی مشاورین املاک نام برد.

بنا به این گزارش، جلسه مربوط به اعطای کد رهگیری به فعالان صنف مشاوران املاک قشم با حضور اسماعیل زاده نماینده دادستان این شهرستان و جمعی از مدیران سازمان منطقه آزاد و ادارات و نهادها در سالن شورای اسلامی شهر قشم برگزار شد.

شایان ذکر است: از مجموع بیش از 200 پروانه دفتر مشاور املاک در شهر قشم،40 مورد توسط مدیریت بازرگانی و اصناف سازمان منطقه آزاد قشم با برگزاری دوره های مختلف آموزشی برای فعالان این صنف صادر شده و مابقی فعالان این حوزه نیز پروانه کسب خود را از طریق شهرداری قشم دریافت کرده اند.