شرح خبر

قشم مرکز توجه هفت کشور مطرح شیلات جهان اهمیت ایجاد پارک دریایی در جزیره

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور گفت: جزیره قشم به دلیل ظرفیت های مهم شیلاتی نخستین اولویت ما برای ورود سرمایه گذاران هفت کشور مطرح جهان در این حوزه می باشد.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم، حسن صالحی در دیدار با حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ساختمان کلاه فرنگی قشم، افزود: با معرفی ظرفیت های قشم به سرمایه گذاران فرانسه، روسیه، نروژ، ایسلند، چین، تایلند و کره، این جزیره به مرکز توجه هفت کشور مطرح جهانی در حوزه شیلاتی تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در مذاکراتی که اخیرا با معاون وزیر کشاورزی چین در تهران داشتیم قرار شد چینی ها که مجموعه بیش از 30 تا 40 میلیون تن تولید محصولات شیلاتی در پنج اقیانوس را مدیریت می کنند قرار است سه میلیارد دلار در حوزه شیلات با اولویت قشم و بندرعباس در کشورمان سرمایه گذاری کنند.

رئیس سازمان شیلات کشوربا اعلام اینکه نباید فرصت های طلایی را از دست بدهیم، افزود: طی نشست های مهمی که از اردیبهشت ماه امسال تا روزهای گذشته با مسئولان کشورهایی همچون روسیه، تایلند، ایسلند، چین و کره داشتیم، قشم را به عنوان قطب مهم شیلاتی کشور برای سرمایه گذاری معرفی کردیم.

وی گفت: دولت تدبیر و امید فضای مناسبی را برای جذب سرمایه گذاری در کشور فراهم کرده و وزارت جهاد کشاورزی در راستای سیاست های دولت نگاه ویژه ای به سرمایه گذاری در مناطق آزاد به ویژه قشم در حوزه تولید و پرورش ماهی در قفس، میگو و بسته بندی با محوریت صادرات دارد.

صالحی از قشم به عنوان یک منطقه بین المللی در حوزه فعالیت های صنعتی از جمله شیلات نام برد و افزود: برای موفقیت این منطقه باید نگاه ویژه ای به تولیدات صادرات محور در این جزیره داشته باشیم.

وی در ادامه به مطالبات رهبر معظم انقلاب در زمینه اهمیت بخشی به مردم بومی در نقاط مختلف کشور به هنگام جذب سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: برای تحققق منویات معظم له باید سهم صیادان بومی در زمینه اشتغال پایدار و کسب درآمد بیشتر را در اولویت قرار بدهیم.

رئیس سازمان شیلات کشور گفت: براساس دستور صریح رهبر معظم انقلاب باید کار کنیم که مردم بومی به ویژه صیادان در مناطق مختلف در زمینه جذب سرمایه گذاران به احساس خوبی در زمینه رشد اقتصادی، افزایش درآمد، اشتغال پایدار و مشارکت داشته باشند.

وی در ادامه گفت: محصولات شیلاتی ارگانیک در بازارهای هدف دنیا با 40 درصد افزایش قیمت به فروش می رسد و ما می توانیم در قشم با تولید ارگانیک محصولات دریایی از جمله میگو در کنار جنگل های دریایی حرا با رعایت حفظ محیط زیست، الگوی تولید محصولات شیلاتی ارگانیک را راه اندازی و از طریق پایانه صادراتی قشم آن را به بازارهای هدف ارائه کنیم.

ایجاد یک مجموعه آکواریومی و پارک دریایی در قشم نیز از موضوعاتی بود که معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور به اهمیت آن اشاره کرد و گفت: با مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم و جذب سرمایه گذار باید یک پارک دریایی با هدف معرفی گونه های زیبای خلیج فارس اعم از ماهی های زینتی و مرجان ها و دیگر موضوعات مرتبط با شیلات از جمله بسته بندی به نمایش گذاشته شود.

صالحی همچنین با اعلام اینکه از 10 تا 12 مهر ماه در برج میلاد تهران نمایشگاه بین المللی شیلات برگزار می شود اظهار امیدواری کرد که اواخر بهمن یا اوایل اسفند ماه امسال نمایشگاهی با نیز با محوریت منطقه آزاد قشم با حضور اساتید خارجی حوزه شیلات دایر شود.

بنا به این گزارش، رئیس سازمان شیلات کشور به همراه هیات همراه قرار است در سفر به جزیره قشم از چند طرح شیلاتی بخش خصوصی بازدید کنند.