شرح خبر

ماموریت ارزیابی ژئوپارک قشم انجام شد

عضو شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو گفت: دو نفر از کارشناسان مستقل ژئوپارکهای جهانی از اقدامات انجام شده در جزیره قشم بازدید کرده و توجه ویژه ای به موزه ژئوپارک داشتند.

به گزارش"توریسم آنلاین" به نقل از مهر،علیرضا امری کاظمی،گفت: دو نفر از کارشناسان مستقل ژئوپارک های جهانی طی ماموریت رسمی ۴ روزه از طرف یونسکو به ایران اعزام شدند تا ضمن بازدید از جزیره قشم و بررسی اقدامات انجام شده در ژئوپارک پیشنهادی قشم، گزارش سرنوشت ساز خود را تهیه و ارائه کنند.

وی گفت: ارزیابان یونسکو از برخی ژئوسایت ها و سایت های طبیعی و فرهنگی قشم بازدید کرده و با گروه های مختلفی از اعضای جامعه محلی که هم اکنون به عنوان همیاران ژئوپارک فعالیت می کنند مصاحبه کرده و با خدمات آنها آشنا شدند.

مشاور ارشد ژئوپارک قشم ادامه داد: ارزیابان یونسکو طی نشستی که با کارشناسان ژئوپارک انجام دادند فعالیت های یک سال گذشته در زمینه تولیدات علوم زمین (Geoproduct)، آموزش های مرتبط با میراث زمین شناختی (Geoeducation)، فعالیت های ترویجی تبلیغی(Promotion & visibility) ، ابزارها و امکانات تفسیر میراث (Geointerpretation) و همچنین اقدامات و راهبردهای حفاظت میراث زمین شناختی (Geoconservation) را مورد بحث و بررسی قرار دادند. موزه ژئوپارک قشم نیز مورد بازدید ارزیابان قرار گرفت. طراحی موضوعی این موزه که رویکرد نوینی در امر نمایش و عرضه نمونه های ویژه جزیره را دنبال می کند، توجه ارزیابان را به خود معطوف کرد.

وی افزود: در پایان سفر نیز، ارزیابان یونسکو در جلسه ای با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، معاونان و مدیران و کارشناسان، نظرات کلی خود را از سفر بیان کردند. آنها ضمن اعلام این موضوع که گزارش تنظیمی محرمانه است و قبل از اعلام رسمی یونسکو امکان اعلام هیچ گونه اظهار نظری در مورد نتایج بازدید وجود ندارد، از حجم و کیفیت کارهای انجام شده در ژئوپارک ابراز رضایت کرده و میزان مشارکت جامعه محلی در امور مربوطه را نسبت به ژئوپارک های دیگر دنیا کم نظیر دانستند.

امری کاظمی گفت: برخی از اقدامات ویژه این ژئوپارک مورد تحسین ارزیابان قرار گرفت چرا که این اقدامات برای نخستین بار انجام شده و سابقه مشابهی ندارد. از جمله می توان به طراحی و تجهیز سالن ورودی فرودگاه قشم و تبدیل آن به پاویون ژئوپارک، اختصاص یک هتل به ژئوپارک و تغییر نام یکی از میادین مهم قشم به میدان ژئوپارک اشاره کرد.

مدیرعامل سازمان منطه آزاد قشم نیز ضمن اعلام حمایت کامل از ژئوپارک و فعالیت های مرتبط به آن اعلام کرد با وجود فشارهای زیادی که برای تبدیل قشم به قطب انرژی و صنعت وجود دارد، ما همچنان بر رعایت موازین و ملاحظات زیست محیطی و حفظ میراث زمین شناختی قشم تاکید داشته و تمامی فعالیت های صنعتی عمرانی را منوط به رعایت این اصول کرده ایم.